DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 35°C
Sıcak

NAKLİYECİLER EKMEKLERİNE SAHİP ÇIKTILAR

NAKLİYECİLER EKMEKLERİNE SAHİP ÇIKTILAR
06.07.2021
A+
A-

Türkiye’den Kafkas Ülkelerine taşıma yapan lojistik firmalarının sahipleri, geçiş belgesi sorunu nedeni ile Sarp Sınır Kapısı’nda eylem yaptı. Türkiye’nin ihracat yüklerini Sarp Sınır Kapısından Kafkas Ülkeleri’ne ulaştırmak isteyen 150 Türk Lojistik Firma sahibi, geçiş belgelerinde yaşanan sıkıntılar nedeni ile eylem yaptılar. 

“SADECE TÜRK’LERE SORUN YAŞATILIYOR”

Firma sahipleri adına açıklama yapan Uluslararası Taşımacı Burak Ay, “Emeğine, ekmeğine, geleceğine sahip çıkmak adına firma sahipleri yaşadıkları eşitsizliklere çözüm bulmak için Sarp Sınır Kapısındayız. Bu sorunların çözümü için yetkililerimize ve bizlere sorun yaşatan ülkelere sesimizi duyurabilmek adına 81 ilden firma sahipleri olarak buradayız. Ülkemizin dünya yollarındaki  bayrak taşıyıcısı olan biz karayolu nakliyecileri maalesef ihracat ülkesi olmamıza rağmen özellikle Kazakistan’ın sadece Türk nakliyecilere yaşattığı geçiş belgesi sorunu nedeniyle Orta Asya  ülkelerine İhracatımızı taşıyamayacak hale geldi “dedi.

TÜRK DÜNYASINA BU NEDEN YAPILIYOR

Türkmenistan’ın sınır kapılarını kapatması neticesinde zorda kaldıklarını dile getiren Ay, “Dünyayı saran koronavirüs nedeniyle virüsün başlangıç anından itibaren Türkmenistan tüm ülkelere kara sınırlarını kapatması nedeniyle Türkmenistan üzeri Özbekistan Kırgızistan ve Tacikistan‘a yapılan tüm taşımalar mecburen Kazakistan üzerinden yapılmak zorunda kalındı. Dünya ticaret kanuna göre hiçbir ülke transit geçişlerde kısıtlama yapamazken  Kanunların ötesinde Türk dünyasının üyelerinden olan Kazakistan’ın diğer Türk dünyası üyesi olan biz Türk nakliyecilerine karşı bu uygulaması kabul edilemez. Kazakistan sadece Türk nakliyecilere  transit geçiş belgelerini Hazar Ro Ro şartlı vermesi Türk araçlarını ortalama 3000 usd pahalaştırarak diğer ülke nakliyecileri ile rekabet edemez duruma getirdi. Kazakistanın bu uygulamalarına ek  Rusya’da gümrüklerindeki  inşaattı sebep göstererek ülkesini transit geçecek sadece Türk nakliyecilerini ortalama 700 USD  pahalılaştırarak Azerbaycan üzeri ülkesine gelmesine izin veriyor” diye konuştu.

EKMEĞİMİZİ BÖLERİZ EŞİTLİK İSTİYORUZ

Ay, “Özetle hem Rusya hem de Kazakistan Türk nakliye sektörünün Orta Asya ülkelerine çalışmaması adına ihracat ülkesi olmamıza rağmen ellerinden geleni yapıyorlar. Rusya ve Kazakistan’ın Türk nakliyecilerine karşı bu uygulamalarını  kabul etmiyoruz. Bizler, ihracat ülkesi olmamıza rağmen Ülkemize yüksek oranda boş olarak yük almaya gelen hiç bir ülke nakliyecilerine bu tür uygulamalara maruz bırakmıyoruz. Buradan özellikle Kazakistan yetkilerine seslenmek istiyoruz biz eşitlik istiyoruz ekmeğimizi bölüşürüz lakin hepsini elimizden almaya çalışanlara da müsaade etmeyiz. Türk dünyasının  üyesi Kazakistan yetkilerinden ve Türk Dünyasının Aksakalı olan Sayın Nursultan Nazarbayev den en kısa zamanda olaya müdahale ederek Türk nakliyecilerine yaşatılan eşitsizlikleri düzelteceklerini  umuyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Reisimiz Recep Tayyip Erdoğan seslenmek istiyoruz taşıma yaptığımız ülkelerde sadece Türk plakalı araçlara yaşatılan eşitsizlikler nedeniyle yüzlerce firma çalışa bilmek adına sektör göçü yaparak yabancı ülkelerde firmalar kurmak zorunda kalıyor. Bizler Türk plakalı araçlarla ihracatımızı dünyanın her ülkesine taşımak istiyoruz. Ülkemizin her bölgesinden yaşadığı eşitsizliklere dikkat çekmek amacıyla sarp sınır kapısına gelen Türk nakliye sektörümüzün temsilcileri olarak sayın Cumhurbaşkanım Rusya’dan Ülkemize gelecek turistler için konulan uçuş yasağına kısa zamanda çözüm bulunuyorsa  Devletimizin sorun çözmekteki bu gücünü Türk nakliye Sektörümüz olarak bizde hissetmek istiyor Rusya ve Kazakistan’ın  yaşattığı  geçiş belge sorunu nedeniyle iki ayda bir ihracat yükleriyle günlerce sınırlarda bekleyen Türk plakalı araçların yaşadığı bu eşitsizliklere kesin bir çözüm bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.