DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 30°C
Az Bulutlu
Hatay Expo
.

TEKSÖZ, HİZMETLERİ TEK TEK SIRALADI…

TEKSÖZ, HİZMETLERİ TEK TEK SIRALADI…
28.04.2022
A+
A-

Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği(HESOB) Başkanı Abdulkadir Teksöz, Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nden gazetecilerle bir araya geldi. Kalabalık bir heyet ile cemiyet binasına gelen Teksöz, burada yapılan, yapımı devam eden, yapılması planlanan hizmetler ile ileriye dönük hedeflerine açıkladı.

Konuşmasının başında, 50 bine yakın esnaf ve sanatkâr ve 69 esnaf ve sanatkâr odaları HESOB’un Hatay’ın en büyük sivil toplum kuruluşu olduğunu belirten Teksöz, hizmetleri tek tek sıralayarak şu ifadelere yer verdi: “Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (HESOB) olarak ilimizde yaptığımız icraat ve faaliyetlerin bazıları sizlerle paylaşmak istiyorum.

1-Gerekli lobi faaliyetleri ile, 81 il içerisinden esnaf ve sanatkarlar konfederasyonu yönetim kurulunda yönetim kurulu üyesi olarak HESOB’u temsilen görev almam ve federasyon yönetim kurullarına oda başkanı arkadaşlarımızdan temsilciler vererek(şöforler, bakkallar, kasaplar, ayakkabıcılar ve mobilyacılar federasyonlarına) esnaf ve sanatkarlarımızın sorunlarını, Ankara’da yetkili makamlarca en üst düzeyde çözüme kavuşturulması için çalışılmaktadır. Yeni federasyon seçimlerinde tüm federasyonların yönetimlerinde temsilci verilmesi için çaba sarf edilecektir.

2-Türkiye’de örnek sanayi sitelerinden olan Antakya Mobilyacıları İhtisas Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifinin kuruluşundan bitirilerek hizmete sunulmasına kadar olan süreçte, birliğimizden ne talep edilmiş ve destek istenmişse yerine getirilmiş ve bu güzellikte bir eserin ortaya çıkmasına vesile olunmuştur.

3-Antakya Ayakkabıcıları Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi ve Antakya Ayakkabıcılar Odamızın, sanayi sitesinin bir an önce bitirilmesi için birliğimizden talep edilen her türlü talepleri yerine getirilmiştir. Bu yıl içerisinde inşaatlarına başlanacaktır.

4-Hatay (Belen Metal) Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifinin kuruluşundan imar planlarının yapılmasına, bakanlık yatırım programına alınmasına, ayrıca oda başkanımız Nizar Hayzaran ve kooperatif başkanımız Abdullah Zorlu ile birlikte gerek belediyelerde gerekse Ankara’da, milletvekillerimiz ve bakanlık yetkilileri ile görüşmeler yapılarak, bu yıl içerisinde üstyapı ihalesinin yapılması için çalışılmaktadır.

5-Altınözü Enek Karma Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması için ilgili makamlarda gerekli girişimlerde bulunulmuş, yatırımcı esnaflarımızın valiliğimize gerekli başvuru yapmaları sağlanmıştır. Çalışmalarımız devam etmektedir.

6-Kırıkhan ilçemizde mobilya üreten esnafın ihtiyaçları için kurulan, Kırıkhan Mobilyacılar Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifinin imar planının yapılması için çevre şehircilik ve iklim değişikliği bakanlığına gerekli başvuru yapılmış olup, kooperatifin bir an önce inşaatlarının başlaması için gerekli tüm destek verilmeye devam edilecektir.

7-Reyhanlı Sanayi Sitesinde bizden talep edilen bütün toplantılara katılarak gerekli katkılar sağlanmış, gerek Fevzi Şanverdi gerekse Hüseyin Şanverdi milletvekillerimizin katkı ve destekleri ile kooperatifin üstyapı inşaatları bitirilmiş, altyapı inşaat işlerinin bitirilmesi son aşamaya gelmiştir.

8-Erzin Sanayi Sitesinin arsası alınmış imar planları yapılmış, bakanlık yatırım programına alınmış ve bu yıl içerisinde üstyapı ihalesinin yapılması beklenmektedir, kooperatifin faaliyetleri dikkatle takip edilmektedir, inşaatların bir an önce bitirilerek sitenin hayata geçirilmesi için gerekli tüm destek verilecektir.

9-İskenderun Sanayi Sitesinin şehir içerisinde kalması ve ihtiyaca cevap vermemesi nedeniyle, yeni İskenderun Sanayi Sitesinin kurulması için gerekli destek verilmeye devam edilecektir.

10-Yayladağı ve Defne Sanayi Sitesi inşaatlarının başlaması için gerekli her tür destek verilmeye devam edecektir.

11-Şehrin değişik yerlerinde dağınık halde bulunan ve çoğu apartmanların altında faaliyet gösteren galerici esnafımızın, toplu işyeri yapı kooperatifleri kurmaları sağlanarak, daha nezih ortamlarda faaliyet göstermeleri için, Antakya’da kuracak oldukları Galericiler Sitelerine gerekli destek sağlanmaya devam edecektir.

12-Tarihi ve turistik değeri olan ilimizde, sektöre örnek olma adına 1 adet eski tarihi Antakya evi satın alınıp restorasyonu yapılarak, esnafımıza kazandırılmıştır. Bu binamızda binlerce evladımız eğitim alarak yetişmeleri ve iş sahibi olmaları sağlanmıştır.

13-Gerek mobilya, gerekse ayakkabıcı esnafımızın, İstanbul ve diğer illerde fuarlara katılmaları konusunda esnaflarımız aydınlatılmış, gerek önceki valilerimiz, gerekse şimdiki esnaf dostu valimiz sayın Rahmi Doğan beyin katkıları ve KOSGEB, DOĞAKA desteği ile esnaflarımızın fuarlara katılımı sağlanmıştır.

14-HESOB katkıları ile ilimizde ilk defa fuarların yapılması sağlanmış, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Doç.Dr. Lütfü Savaş ilimizde fuarların yapılmasına destek vermiştir. Ayrıca Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi ve Reyhanlı Sanayi Sitesi, Hatay(Belen Metalciler) Sanayi Sitesine altyapı hizmetleri, HBB tarafından tek kuruş istenmeden Hatay Büyükşehir Meclisinin değerli üyelerinin katkılar ile yapılmış ve yapılmaktadır.

15-Belediye başkanlarımızla sıcak ilişkiler kurarak, önce Antakya Belediye Başkanımız sayın İzzettin Yılmaz önderliğinde işyeri açma ve çalışma ruhsat harçları beşte bir fiyatına düşürülerek konu diğer belediyelerimizce de örnek alınarak ilçe belediyelerimiz tarafından indirime gidilmiştir.

16-Antakya Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Sayın Ali Kanlı ve yönetim kurulu ile gerekli görüşmeler yapılarak, hizmet binasının ücretsiz olarak HESOB ve ATSO’ya mülkiyetinin devri sağlanmış, odalarımızdan herhangi bir katkı alınmadan HESOB ve ATSO tarafından gerekli tadilatlar yapılarak, binanın 5 meslek odamızın kullanımına sunulmuştur, binanın şu anki değeri 15 milyon TL civarındadır.

17-Türkiye’de daha örneği yok iken, Avrupa Birliği Projeleri Hatay’da başlatılmış (ANMOGEB) Hatay Mobilyacılık Ortak Kullanım Atölyesi kurulmuştur. Eğitim programı faaliyetlerimiz arasında; sayacılık, bilgisayar, yabancı dil, hasta bakıcılığı, dikiş nakış, daha birçok dalda kurslar düzenlenerek gençlerimizin meslek sahibi olması sağlanmış, yakın zamanda protokolleri yapılan mobilya koltuk döşeme ve oto sanayi kollarında gençlerimizin meslek sahibi olması ve ara eleman ihtiyacının giderilmesine katkı verilmesi için eğitimler başlayacaktır.

18-İskenderun, Belen, Arsuz, Dörtol ve Erzin ilçelerimizdeki esnaflarımızın Antakya’ya gelip gitme külfetinden kurtarmak ve zaman kayıplarını önlemek için, İskenderun ilçemizde Türkiye’de ilk olarak, bakanlık izni ile sicil müdürlüğü yıllar önce düşünülerek açılmıştır. Ayrıca İskenderun ilçemize meslek odalarımız ve esnaflarımızı adına bir toplantı salonu alınarak tadilatı yapılmış, tüm mefruşat ve demirbaşları temin edilmiştir.

19- İskenderun Belediye Başkanı Sayın Fatih Tosyalı beyin destekleri ile İskenderun, Belen ve yakın çevresinde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarları odalarına yeni hizmet binası kazandırılması konusunda çalışmalara devam edilecektir.

20-Esnaf ve sanatkarlarımızın özellikle pandemi sürecinde, bağ-kur primleri, vergilendirme,  kredi kullandırılması ve destekler konusundaki ihtiyaç ve talepleri, esnaf ve sanatkarlar konfederasyonu yönetim kurulu üyesi olmam nedeniyle, bizzat konfederasyon toplantılarında dile getirilmiş bu konuda en üst düzeyde çözüm bulunulmasına çalışılmıştır.

21-iskenderun ilçemizde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlara belediye başkanı sayın Fatih Tosyalı beyin desteği ile işyeri açma ve çalışma ruhsatlarının % 50 indirimli olarak almaları sağlanmıştır.

22-HESOB olarak valiliğimiz önderliğinde, iş-kur koordinasyonunda yapılan il istihdam kurulunda, esnaf ve sanatkarlarımızı temsilen meslek odalarımızın ihtiyaçları olan ara elemanlar ve mesleki eğitimini planlanması konusunda gerekli katılım ve destek sağlanmaktadır.

23- Çabalarımız neticesinde, halk otobüslerinde ücretsiz taşınmakta olan  65 yaş ve üzeri vs. İçin ödenen 1000 TL devlet desteği 1500 TL ye çıkartılmıştır fakat bunun 4.000 TL olması için çalışıyoruz.

24- Esnaflarımızın bağ-kur primlerinin düşürülmesi, indirimli elektrik kulanımının sağlanması,  esnaf kredi kefalet kooperatiflerinden alınan kredi faizlerinin düşürülmesi, taşımacılık yapan esnaflarımıza indirimli akaryakıt verilmesi, taşımacı esnafımızın araç değişimlerinde ÖTV’siz araç değiştirme imkanı verilmesi, ekonomimizi yakından ilgilendiren parkende yasasısın bir an önce çıkarılması için gayret sarf edilmektedir.

25-Her yıl yapılan ahilik haftası kutlamaları çerçevesinde, ilimiz ahisi seçilen İskenderunlu mobilya ustamız sayın Behzat Böke ağabeyim, 2021 yılında Türkiye ahisi seçilmiş ve cumhurbaşkanımız tarafından Kırşehir’de ahilik kaftanı giydirilmiş ve ilimiz onurlandırılmıştır.

26-İlimize özgü ürünlere coğrafi işaret alınması ile ilgili çalışma yürütülmektedir.” İfadelerine yer verdi.

(Haber: İzzet NAZLI)

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.